Подправките
Огромни състояния са били натрупвани и прахосвани, могъщи владетели са били съблазнявани, страшни болести – излекувани, далечни страни и народи – откривани… все заради подправките. Подправките сякаш винаги са имали магическо въздействие над човека – те галят сетивата ни: очите – с искрящите си цветове, обонянието – с наситените аромати, езика – с екзотичните си вкусове. Подправките са ставали причина за някои от най-великите приключения в световната история – пътуванията на Христофор Колумб, Магелан, Марко Поло. Днес те ни помагат да пътешестваме, без да излизаме от кухнята. Ежедневно ни пренасят в далечни страни, които мечтаем да видим, насищат ни с вкуса и аромата на странното и непознатото.
Свидетели сме на необикновен интерес към всичко, което може да се класифицира като “етно” –сувенири, предмети за бита, мебели, аскесоари в модата. Със същата скорост вече нараства и популярността на етно храната. Ако се интересувате от националните кухни, но смятате, че е невъзможно да приготвите някой техен специалитет у дома, не се притеснявайте. Специфичният вкус на повечето етно ястия е изграден върху прости комбинации от няколко съставки и подправки – твърдят успокоително готвачи с авторитет. За да придобие оризът “индийски вкус” например, се прибавя просто кимион, чесън и куркума. За да се приготви пиле “по тайландски”, се подправя с чесън и лимон и се гарнира с натрошени фъстъци. Независимо дали сте запален кулинар или любител, наскоро изкушен от тайнствата на екзотичната кухня, рано или късно започвате да търсите нови, непознати вкусове. Един добър източник на екзотични подправки са специализираните магазини. Там, освен типичните и по-известните за ориенталската и източната кухня подправки като кардамон, джинджифил, синап, можете да откриете и следните “съкровища” :
Сумак – тъмно червена на цвят прахообразна подправка с остър кисел вкус. Представлява млените плодчета на един храст, който расте из Близкия Изток. Подправката напомня по вкус на оцета. Можете да я разтворите във вода или просто да я посипете върху салатата. Страхотна е за картофи – варени, задушени, а най-вече за пържени. Внимавайте с количеството, защото е много силна!
Заатар – подправна смес от млян сумак, мащерка и зърна сусам. Има екзотичен, типично “арабски”, но много добре балансиран вкус. Традиционно се употребява за посипване върху залъци хляб, натопени в зехтин.
Арабски седем подправки – подправна смес със сладникав вкус заради наличието на сладки подправки като карамфил в нея. Използва се за подправянето на месо. Една чаена лъжичка от сместа на един килограм прясно смляна телешка кайма е достатъчна, за да приготвите изумителни кюфтета.
Махлеб – подправка за сладкиши и кексове. Въпреки че представлява млените ядки на растение, ароматът й е като на прясно опечен кекс.
Кедрови ядки – подходящи за салати, ориз с шафран или за италианския сос от босилек песто.
Звезден анасон – подправка, която се използва по целия свят и напоследък набира все по-голяма популярност у нас. С нея можете да подправите сладки ястия, като например плодова салата, зеленчуци или ястия от пилешко или патешко месо. Класика е сьомгата със звезден анасон.
Китайски пет подправки – сладникава смес от канела, касия, звезден анасон, резене и карамфил. Подходяща за подправяне на месо и за маринати.
http://aboutproduct.info/wp-content/uploads/2010/08/spice-Powder-info.jpg
Карамелена паста – тъмна паста, задължителна за приготвянето на патица по пекински.
Вейдзин – натриев глутамат, който няма собствен вкус, но подсилва вкуса на останалите подправки. За китайците прибавянето му в края на готвенето е задължително.
А сега няколко думи за чудотворните треви и подправки, които ни действат стимулиращо. Освен че имат неповторим аромат в кухнята и придават особен вкус и на най-обикновеното ястие, те възбуждат апетита ни и… всичко останало! Да вземем например кориандъра. Той не само се използва като добавка към различни маринати, ястия, сладкиши, ликьори. Кориандърът се слави още като любовно биле. Древните гърци са смятали, че употребата му повишава мъжката потентност. Друга стимулираща подправка е кардамонът. Даже е бил забранен от Църквата в Средновековието. Във Ватикана се считало, че е много сладострастен за свещениците, които го дъвчели непрестанно. Освен че е доказано благотворното му влияние при раздразнен стомах, при болки в гърлото или при мигрена, за него се говори, че когато се сложи да кипне в мляко с мед, лекува импотентност. Според изследователи на билки, треви и подправки, на едно от челните места в тази класация са копърът и анасонът. Тези билки удължават оргазма на мъжете и засилват сексуалния апетит на жените. Подобно въздействие има дори и овесът. Един от най-силните афродизиаци безспорно е магданозът. Той засилва либидото на жените заради влиянието, което оказва върху организма на хормонално ниво. Ментата е следващият афродизиак в списъка. Тя стимулира дишането и по този начин засилва сексуалните желания. Женшенът пък възвръща мъжката потентност, като увеличава произвеждането на тестостерон. Благоприятно влияние върху силния пол има и чесънът. Мъжете, които обичат да го похапват, могат да се похвалят с по-дълги сексуални подвизи.
И ако всичко това ви звучи екзотично, просто се потопете в кулинарните тайнства, подправките и… вечерите за двама може би.